شاید در مصاحبه استخدامی صحبت کردن درباره به دستمزد واسه تون سخت باشه. اما باید بدونین فردی که مسئول انتخاب و استخدامه، از این موضوع به عنوان ترفندی در طول مصاحبه استفاده می کنه. اما راه حل مناسب چیه؟ چیجوری تسلیم ترفند اون نشیم؟ در آخر اینکه چه جوری به سوالات مصاحبه استخدامی در مورد دستمزد جواب دهیم ؟ با ما همراه باشین.

 

به چه دلیل مسئول انتخاب در مورد حقوق فعلی شما سوال می کنه؟

  1. شاید حقوق مورد توجه مسئول انتخاب در یک مصاحبه استخدامی یک میلیون تومن باشه. اون از درآمد فعلی شما می پرسد و حقوق فعلی شما ۸۰۰,۰۰۰ تومانه. مسئول انتخاب پس از شنیدن درآمد فعلی شما، حقوق پیشنهادی خود رو به ۸۵۰,۰۰۰ تومن کم می کنه.
  2. شاید شرکت یا سازمان مصاحبه کننده واسه فرصت شغلی دلخواه فقط می تونه ۷۰۰,۰۰۰ تومن بده و حقوق فعلی شما ۸۰۰,۰۰۰ تومانه. اونا فکر می کنن که توان پرداخت حقوق مورد توجه شما رو ندارن و از جذب شما منصرف می شن.
  3. اگه شما نسبت به فردی با شغل مثل درآمد خیلی کمتری دارین، مصاحبه کننده تصور می کنه شما نیروی با ارزشی نیستین. اگه هم حقوق فعلی شما خیلی بالا باشه، اون فکر می کنه این شغل به اندازه کافی برا ی تون مناسب نیس.

۱. با آگاهی به جلسه ی مصاحبه برید

با باخبر شدن از حقوق تقریبی واسه شغل دلخواه به جلسه ی مصاحبه برید. شما می تونین از آشنایان تون که در اون شرکت کار می کنن یا کار می کردن، سوال بپرسید. حتی می تونین از اینترنت یا هر وسیله دیگری هم استفاده کنین. فراموش نکنین که درمورد حقوق درخواستی خود و محدوده حقوقی اون شرکت واقع بین باشین.

فهمیدن حقوق تقریبی واسه شغل دلخواه کمک می کنه تا در مصاحبه با مسئول انتخاب، یه قدم پیش باشین. با این حال بیشتر شرکتا پیش از درنظر گرفتن بودجه سعی می کنن تواناییاتون رو سبک سنگین کنن.

۲. بحث رو منحرف و به طرف دلخواه خود هدایت کنین

وقتی در مورد حقوق درخواستی از شما سوال شد، می تونین بحث رو منحرف کرده و خودتون سوال بپرسید. مثلا می تونین بگید: «من در مورد حقوق خیلی سخت گیر نیستم. موقعیت شغلی و پتانسیل پیشرفت اون، از حقوق و امتیازات برایم مهم تره. اگه امکان داره شما در مورد حقوق دلخواه خود واسه این فرصت شغلی بگید؟»

شاید مصاحبه کننده خیلی سخت گیر نباشه و به شما حقوق تقریبی رو اعلام کنه. ولی شاید هم فرد سخت گیری باشه و بگه من اول پرسیدم و به این روش توپ رو در زمین شما بندازه.

۳. موقعیت رو آزمایش کنین

اگه فکر می کنین حقوق درخواستی شما از حدود حقوق شرکت بالاتره، در مورد بقیه شرایط و امتیازات هم بپرسید. شرایطی مثل پاداش و مرخصی رو هم در نظر بگیرین و ببینین با درنظر گرفتن اونا، حقوق پیشنهادی شرکت واسه تون مناسبه یا نه. اگه حقوق شغل فعلی شما پایینه (یکی از دلایلی که می خواید این شغل رو ترک کنین) در مورد پایین بودن اش توضیح بدین. می تونین از مسئولیتایی که اخیرا به شما محول شده، بگید و اشاره کنین این موضوع در حقوق فعلی شما دید نشده. اگه از شغل خود اخراج شدین، می تونین به تعدیلی که اخیرا در شرکت شما اجرا شده اشاره کنین. در هر حال با صحبت خود به مصاحبه کننده این احساس رو ندین که شما مناسب شغل دلخواه نیستین.

این مطلب رو هم توصیه می کنم بخونین:   چه جوری به کمال گرایی پیروز شیم؟ 

به جای استفاده از جوابای کوتاه مثل من فلان قدر حقوق دریافت می کنم، به جوابای خود زمینه و عمق بدین. شما می تونین با صحبت از نقاط قوت خود، اثر نقاط ضعف تون رو کم کنین.

۴. مصاحبه کننده رو آزمایش کنین

صحبت درباره به حقوق به شما فرصت می ده تا فرد مصاحبه کننده رو آزمایش کنین. اونا اجازه میدن تا از عواملی به غیر از حقوق هم صحبت کنین یا می خوان به سرعت شما رو قضاوت کنن. اگه فرد مصاحبه کننده آینده نگر باشه، با اشتیاق به اهداف بلندمدت شما گوش می ده. اگه فرد مصاحبه کننده خیلی به شما و نظرتون اهمیت نده، به محض اینکه حقوق درخواستی شما از حقوق دلخواه شرکت بالاتر بود، مصاحبه رو پایان می ده. اونقدر چه حالت دوم واسه شما اتفاق بیفته، باید سعی کنین تا در مقابل حمله مصاحبه کننده جاخالی بدین.

۵. صادق باشین

۶. دروغ نگید

هر کاری که می کنین، در مورد حقوق دریافتی فعلی خود دروغ نگید. حقوق خود رو بالا یا پایین تر از واقعیت اعلام نکنین. چون با یک تحقیق کوچیک دست شما رو می شه و ترفند شما نتیجه عکس میده. در این صورت نه تنها فرصت شغلی رو از دست میدید، بلکه به اعتبار حر فه ای خود هم ضربه ای بزرگ وارد می کنین.

۷. روی اشتیاق خود واسه فرصت شغلی مورد توجه تمرکز کنین

به جای صحبت مستقیم درباره به حقوق، روی اشتیاق خود واسه این فرصت شغلی تأکید کنین. از نقشی که می تونین واسه شرکت داشته باشین بگید، تا توجه فرد مصاحبه کننده رو جلب کنین و در آخر قدرت چانه زنی خود رو بالا ببرین.

حضور با آمادگی کامل و راه حل مناسب در جلسه ی مصاحبه می تونه این سوال بد رو به وسیله ای واسه یک مکالمه ی خوب دوطرفه تبدیل کرده و بهترین نتیجه رو واسه تون به ارمغان آورد.

منبع : smh


دسته‌ها: آموزشی