هوش مالی مفهومی ذهنیه که با استفاده از اون میشه به موفقیتای مالی رسید. فرق در میزان هوش مالی افراد به تنوع دیدگاه اونا نسبت به پول و فرق در رفتارهای مالیِ اونا بستگی داره. متأسفانه با اینکه در مدارس توجه کمی به این بخش از ساختار ذهنی افراد شده، نکته امیدوارکننده اینه که میشه هوش مالی رو تقویت کرد و از اون به عنوان دارایی با ارزشی واسه رسیدن به ثروت و حفظ ثروت استفاده کرد.

پول-نام-تصویر

 

سعی کنین با دقت به این سؤال جواب بدین: به نظر شما داشتن یک ماشین فوق العاده گرون، واسه شما سرمایه یا یه جور بدهی حساب می شه؟

البته داشتن یک ماشین لوکس مطمئنا لذت بخش هستش اما هنگام جواب گویی به این سؤال به لذت اون فکر نکنین. افرادی که دارای هوش مالی بالایی هستن درجواب خواهند گفت که داشتن ماشین گرون، یک بدهی حساب می شه چون که جدا از اینکه خواب سرمایه، هزینه های زیادی واسه نگهداری از اون باید پرداخت شه. اما کسی که هوش مالی کمتری داره به ماشین خود به چشم یک سرمایه نگاه می کنه و بالا رفتن قیمت اونو هم بدون توجه به تورم یک نوع سود تلقی می کنه. این فرق دیدگاه در موردای مالی به دلیل اختلاف میزان برخورداری از هوش مالیه.

هوش مالی ما، اون بخشی از هوش ماست که واسه حل مسائل مالی مورد استفاده قرار میگیره. با وجود هوش مالی میشه از فرصتا، حتی اونایی که بقیه قادر به دیدن شون نیستن، به بهترین شکل استفاده کرد.

هوش مالی، رفتار شما با پوله

تا به حال به این موضوع فکر کردین که به چه دلیل بعضی افراد خیلی راحت پول در میارن و در مقابل یه سریای دیگه برخلاف سعیای دائمی بازم نمی تونن خیلی راحت پول در بیارن؟ امیدوارم جواب شما وجود یا نبود وجود شانس نباشه.

از طرفی توانایی وارد کردن جریان پول به چرخه زندگی و کنترل سرعت این جریان هم به ذکاوتی بستگی داره که با هوش عمومی افراد فرق داره. ممکنه شما از اون دسته افرادی باشین که خیلی راحت می کنین اما همیشه فاصله زیادی تا پولدار شدن دارین. مجموعه رفتارهایی که با پول دارین، نشون دهنده ی میزان برخورداری شما از هوش مالیه.

رابرت کیوساکی یکی از نویسندگان مطرح در این مورد، در یکی از کتابهایش پول رو اینطور توضیح می کنه : «پول مثل سگ دست آموز شماس؛ اگه بتونین رفتار صحیحی با اون داشته باشین، هر زمان که براش تکه چوبی بندازین خیلی سریع میره و اونو براتون میاره، پول هم دقیقا همین کار رو می کنه.»

کسب درآمد بیشتر

بارها دیده ایم افرادی رو که از نظر تحصیلی جزءِ نفرات ممتاز نبوده ان اما به کمک برخورداری از هوش مالی بالا تونسته ان درآمد ماهیانه ی بالایی داشته باشن. همه افراد فارغ از مدرک تحصیلی شون می تونن از این هوش بهره مند باشن یا اونو تقویت کنن.

هوش مالی شامل اطلاعات و تجاربیه که در وارد کردن جریان پول به چرخه زندگی تون، خطرای عاقلانه، برنامه ریزیای بلندمدت واسه سرمایه گذاری، تصمیم گیری هدفمند و به شما کمک می کنه. اگه هوش مالی خود رو تقویت کنین و تصمیمات درستی در پیش گرفتن کنین، موفقیت تون تضمین شده.

برنامه-ریزی

محافظت از ثروت و حفظ اون

درآمد ما همیشه واسه مخارج ما هزینه می شه اما اینکه چه جوری و چه موقع خرج می شه اهمیت خیلی زیادی داره. افرادی که از هوش مالی مناسبی بهره مند نیستن، حتی اگه پولدار هم باشن در حفظ سرمایه خود ضعیف عمل میکنن و در آخر مجبور می شن پول خود رو درحسابای بانکی قرار داده و به سودی ناچیز بسنده کنن یا اینکه با در پیش گرفتن تصمیماتی اشتباه بخشی از سرمایه یا همهِ اونو از دست بدن. در مقابل کسی که دارای هوش مالی بالاییه به سودهای ناچیز بانکی رضایت نخواد داد و به دسته ای سرمایه گذاری می کنه تا جدا از اینکه تأمین امنیت سرمایه اش، سود خوبی به دست آورد.

این مطلب رو هم توصیه می کنم بخونین:   چه جوری به کمال گرایی پیروز شیم؟ 

چه جوری هوش مالی خود رو تقویت کنیم؟

بدون بزرگ نمایی هوش مالی رو میشه به عضلات بدن تشبیه کرد. شما می تونین هوش مالی تون رو مثل عضلات بدن تقویت کنین. تقویت هوش مالی تنها از راه آموزش و تمرین صورت میگیره. شما باید روشای مختلف در این مورد و اصول اونو فرا بگیرین و برابر با این درسا رفتار خود رو با پول تغییر بدین.

توجه به افراد موفق

یکی از کارایی که شما می تونین واسه افزایش هوش مالی خود بکنین اینه که از کارکرد و رفتار افراد پولدار و موفق الگوبرداری کنین. داستان زندگی افراد موفق و میلیاردرهای خودساخته رو بخونین و از شکستای اونا درس بگیرین و اشتباهات اونا رو تکرار نکنین. فقط به دنبال این نباشید که مواردی مثل خود رو در بین اونا هدف بذارین، با دیدگاه ها و راه و روشای متفاوت افراد موفق آشنا شید تا در روبرو شدن با شرایط متفاوت به درستی عمل کنین.

کاهش بدهیا

مثل افراد با هوش مالی بالا، همیشه سعی کنین که بدهیای خود رو کم کنین. اگه زمانی مجبور شدید زیر بار بدهی برید به دسته ای برنامه ریزی کنین که با سودی که از سرمایه گذاریای هوشمندانه ی خود به دست میارید این بدهیا رو تسویه کنین. بدهی بار سنگینی روی دوش شماس؛ واسه همین قبل از تصمیم گیری واسه هر خریدی سعی کنین که مناسب ترین قیمت و شرایط پرداخت رو در نظر بگیرین.

تعیین اهداف

اهداف مالی رابطه مستقیمی با طرحای اجرایی شما در موردای مالی دارن. اهداف مالی خود رو به دو دسته کوتاه مدت و بلندمدت تقسیم کنین. تعیین این اهداف به شما کمک می کنه که از راه مطلوب منحرف نشید و در طول هر ماه و حتی در طول هر روز و هر ساعت روی رسیدن به این اهداف تمرکز کنین.

این نکته رو در نظر داشته باشین که تنها هدف گذاری منجربه موفقیت شما نمی شه و شما باید واسه رسیدن به اهداف خود سعی کنین، در مقابل شکستا و مشکلات مقاومت کنین تا موفقیت انجام بشه. جدا از اینکه تعیین هدف، واسه مسائل مالی خود طرح عملیاتی جامعی داشته باشین.

پس انداز واسه سرمایه گذاری در آینده

به طور منظم بخشی از درآمد خود رو پس انداز کنین. چیزی که شما رو از افرادی با هوش مالی پایین جدا می کنه، هدف شما از پس انداز کردنه. شما فقط نباید به خاطر این پس انداز کنین که در آینده اندوخته ای واسه پیش آمدها یا فرصتای احتمالی داشته باشین، بلکه این کار رو با این امید بکنین که در آینده اونو به جریان بندازین و به وسیله اون سرمایه گذاریای مناسبی انجام بدین.

داشتن راه حل خرج کردن

درباره هر مبلغی که قراره خرج کنین با دقت و تأمل رفتار کنین. چراکه هر خریدی گرچه کوچیک می تونه عواقبی داشته باشه، از طرفی با خرج کردن پول تون به شکل غیر لازم ممکنه در آینده فرصتای سرمایه گذاری رو از دست بدین. سعی کنین با تمرکز و فکر کردن، نتیجه های احتمالی خرج کردن پول تون رو پیش بینی کنین و بعد واسه خرج کردن یا نکردنِ پولِ خود، تصمیم بگیرین. اصول پول خرج کردن رو یاد بگیرین و نیازای خود رو همیشه اولویت بندی کنین.

تشنگی یادگیری

کسی که دارای هوش مالی بالاست و ثروت زیادی داره با کسب اطلاعات و یادگیری در مورد یک کسب وکار جدید روحش تازه می شه، چراکه حس می کنه دریچه ای جدید واسه موفقیت به طرف اون باز شده. همیشه به دنبال یادگیری در موردای مختلف باشین و هیچ موقع حس نکنین که همه چیز رو میدونید.

روابط اجتماعی

شاید هدف پایانی پس همون پولدار شدن باشه، اما مسیرهای رسیدن به این هدف بسیار متنوعه. سعی کنین با افرادی رابطه برقرار کنین که اونا هم راه موفقیت مالی رو طی کردن و سعی کنین با ایجاد ارتباطی مؤثر با اونا، بر آگاهی و اطلاعات مالی خود اضافه کنین.

دسته‌ها: آموزشی